Teknoloji

Açık Mikrofon – Muharrem İnce Bölümdeki Reklam Şaşırttı

Türkiye, 14 Mayıs genel seçimleri için gün saymaya başlarken, vatandaşlar cumhurbaşkanı adayları ve siyasilerin görüşlerini yakından takip etmeye devam ediyor. BaBaLa TV’nin Açık Mikrofon programıSiyasetçilerin ve halkın bir araya geldiği en bilinen programlardan biridir.

Ancak Muharrem İnce’nin konuk olduğu programın 10. bölümünde hedefli reklamların en büyük örneklerinden biri yer aldı. Dün yayınlanan bölümü açan izleyiciler, bölümü açar açmazBu reklamla karşılaştım:

Open Mic Part 10’da çıkan reklam:

“Lütfen TV ayarlarınızla uğraşmayın, şu anda oyları bölmek için ince ayar yapılıyor.”

Reklamın yapay zeka ile oluşturulduğu ve kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor.

Open Mic bölümünün başındaki reklam reklamveren sayfasını ziyaret ettiğimizdeŞöyle bir sayfa çıkıyor:

Videoda gördüğümüz kişi ve ses, tamamen yapay zeka ürünü . Söz konusu reklam görselinin açıklama metninde bu durum açıkça belirtilmiştir:

“Yapay zeka görüntü üreteci ile hayata geçirilen bir sanal dünya modeliyim.”

Söz konusu YouTube hesabının sahibi hakkında herhangi bir ayrıntı bilinmiyor. YouTube hesabı da görüntünün yayınlandığı tam gün. 17 Nisan’da açıldıgörülebilir.

Reklam sosyal medyada da tepki topladı:

Peki bu reklam nasıl herkesin önüne çıkıyor? BaBaLa TV yanlış mı?

Hayır, BaBaLa TV reklamın yayınlanmasından sorumlu değildir ve bu bahis üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur. YouTube çekimlerinde gördüğümüz reklamlar, bir reklamveren tarafından oluşturulur. Google’a ödenen ücret karşılığında oluşturuluryayıncı tarafların reklam üzerinde herhangi bir kontrolü olmaksızın görsellerinde, öncesinde veya sonrasında yayınlanmaktadır.

Gördüğümüz bu reklam birçok reklamdan farklıdır. Anonim reklamveren, bu reklamın yalnızca Open Mic’in 10. Bölümünde yayınlanması için Google’dan ücret almış görünüyor. reklamlar, tamamen bu görüntünün izleyicisine yöneliktir.

Google Ads üzerinden böyle bir reklam kampanyası yürütmek çok kolaydır. Reklam verirken ‘Yerleşimler’ panelinde yalnızca makul bir video veya videolar seçebilir , reklamların sadece bu görsellerde görünmesini sağlayabilirsiniz. Elbette böyle bir bas-çek hedefi seçildiğinde, reklam kampanyası için ödeyeceğiniz bedel oldukça artar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu