Haber

Asbest molozu nedir? Asbest molozu zehirli midir?

Hatay’da depremzedelerin yaşam alanlarının yakınına moloz dökülmesine karşı dün başlayan depremzede nöbetine jandarma ve çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Bir kadın gazdan etkilenerek bayılırken, kolluk kuvvetleri ile vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Pekala, asbest molozu nedir? Asbest molozu zehirli midir?

ASBEST KURALLARI NELERDİR?

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Kahraman, molozlardaki asbestin risk taşıdığını belirtti. Enkazın altında hala insanlar varken prosedürleri uygulamanın zor olduğunu belirten Kahraman, enkazın depolanacağı yerin seçiminin halk sağlığı açısından çok değerli bir konu olduğunu vurguladı.

Enkaz çalışmalarında molozlardan çıkan asbest ve kimyasal tozlardan korunmak gerektiğini kaydeden Kahraman, “Yıkılan binalardan çıkan asbest risk oluşturuyor. Binlerce vatandaşımız enkaz altındayken bu aşamada işlemlerin yapılması süreyi oldukça uzatıyor. Ancak binaların yıkılması ve enkazdan molozların çıkarılması sırasında maske, koruyucu giysi, gözlük vb. önlemler alınmalıdır” dedi.

Kaynak: gazete duvarı

ekinozuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu