Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, Suudi Arabistan’dan ayrıldı

Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in Suudi Arabistan’a yaptığı 3 günlük resmi ziyaretin ardından başkent Riyad’dan ayrıldığı bildirildi.

Arabnews’te yer alan habere göre Devlet Lideri Xi, Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Riyad Valisi Prens Faysal bin Bandar bin Abdülaziz tarafından sabah saatlerinde Kral Halid Uluslararası Havalimanı’ndan düzenlenen törenle ülkesine uğurlandı.

Ülkeye 3 günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Xi, programı kapsamında Suudi Arabistan-Çin Zirvesi, Çin-Körfez Zirvesi ve Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katıldı.

Resmi temasları kapsamında birçok değerli isimle bir araya gelen Lider Xi, görüşmelerini güç zengini Ortadoğu ülkeleriyle ilişkiler açısından “tarihi bir mihenk taşı” olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Riyad’da düzenlenen zirve görüşmelerinde Körfez ülkeleriyle yakın güvenlik ve enerji bağlarının altını çizerek, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük gelişmelere sahne olduğunu söyledi.

Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yanı sıra Arap ülkeleri cumhurbaşkanlarının geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Zirve sonunda yayınlanan Riyad Bildirisi’ne göre, Çin’in Üretim ve Yol Girişimi’nin desteklenmesine, taraflar arasındaki ortaklığın pekiştirilmesine ve bir sonraki zirvenin Pekin’de yapılmasına karar verildi.

Bildiride, Filistin sorununun Ortadoğu’nun temel sorunu olduğu ve bu soruna iki devletli çözüm modeli temelinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği belirtilerek, ortak hareket edilmesi gerektiği belirtildi. Suriye, Libya ve Yemen’deki krizlere çözüm bulmak için uluslararası ve bölgesel düzeyde alınan önlemler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu