Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Türkiye’ye beklenmedik hamle! Ankara ile Tahran arasında yeniden gerilim yaratacak

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uzun bir aradan sonra manşetlere çıkan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’den beklenmedik bir hamle geldi. Sisi, Mısır’ın Akdeniz bölgesinde denizciliğin sonunu belirleyen yeni bir kararnameye imza attı. Sisi’nin imzaladığı kararnamede, “Mısır karasuları Mısır-Libya kara ucunun 1. noktasından başlayarak 12 deniz mili devam ederek 8. noktaya ulaşıyor. Bu vesileyle Mısır’ın batı deniz sınırı 8. noktadan kuzeye gidiyor.” .

MISIR TÜRKİYE’NİN DENİZ ALANLARINDAKİ HAKLARINA KARAR VERİYOR

Sisi’nin 595/2022 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece, Mısır TürkiyeLibya tarafından imzalanan Deniz Yetkisinin Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı’nda belirtilen alanlarda hak iddia etti.

TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI

TürkiyeBölgedeki yoğun sondaj ve arama çalışmalarının ardından Önder Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Hükümeti Cumhurbaşkanlığı Kurul Başkanı Fayiz es-Serrac arasında 27 Kasım 2019’da Deniz Yetkisinin Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. BM, kıyıları birbirine zıt olan Türkiye ve Libya’nın ortasında kıta sahanlığının eşitlik esasına göre belirlenmesini öngörmüştü.

GEÇEN HAFTALARDA TİTREŞMESİ OLDU

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Dünya Kupası etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Devlet Başkanı Sisi el sıkıştı. Uzun bir aradan sonra gündeme gelen iki başkanın bu adımı Kahire-Ankara sınırındaki normalleşmeyi hızlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu